Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemDiğer Merkez Bankaları Fed Faiz Kararı ile İlgili Ne Düşünüyor?

Diğer Merkez Bankaları Fed Faiz Kararı ile İlgili Ne Düşünüyor?

-

Diğer merkez bankalarının da önümüzdeki yıl içinde faiz oranlarını artırması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’nın Mayıs ayında faizleri artırması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası’nın da bu yılın sonlarına doğru teşvik programını azaltmaya başlaması bekleniyor.

Fed’in faiz artırma kararı diğer merkez bankalarının planlarını da etkiliyor. İşte bazılarının nasıl tepki verdiğine bir bakış:

Kanada Merkez Bankası

Kanada Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta faiz oranlarını artırması bekleniyor ve merkez bankası son para politikası raporunda Fed’in eylemlerini yakından izlediğini söyledi.

Kanada Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Banka, Kanada ekonomik faaliyeti ve enflasyonu açısından taşıdığı önem nedeniyle ABD ekonomisi ve para politikasındaki gelişmeleri yakından takip etmektedir” denildi.

Merkez Bankası, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden müzakeresini çevreleyen “önemli belirsizliği” de dikkate aldığını sözlerine ekledi.

Japonya Merkez Bankası

Japonya Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını değiştirmedi, ancak ekonominin iyileşmeye devam etmesi nedeniyle merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırması bekleniyor.

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankasının Fed’in faiz artışının Japon ekonomisini nasıl etkileyeceğini “çok yakından izlediğini” söyledi.

Avustralya Merkez Bankası

Avustralya Merkez Bankası’nın en erken 2019 sonuna kadar faiz oranlarını artırması beklenmiyor, ancak merkez bankası Fed’in faiz artırımlarını yakından takip ediyor.

RBA Başkanı Philip Lowe Perşembe günü yaptığı bir konuşmada, merkez bankasının gerekirse “değişen ekonomik koşullara yanıt olarak para politikasını ayarlayacağını” söyledi.

Brezilya Merkez Bankası

Brezilya Merkez Bankası, Fed’in faiz artırma kararına karşılık olarak Çarşamba günü faiz oranlarını yükseltti.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada gösterge faiz oranını 0,25 puan artırarak %7,5’e yükselttiğini duyurdu.

Rusya Merkez Bankası

Rusya Merkez Bankası Cuma günü faiz oranlarını değiştirmedi, ancak merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, merkez bankasının Fed’in faiz artırımının Rus ekonomisini nasıl etkileyeceğini “yakından izlediğini” söyledi. Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın gerektiğinde “zamanında harekete geçmeye” hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Güney Afrika Merkez Bankası

Güney Afrika Merkez Bankası’nın 2019 yılına kadar faiz oranlarını artırması beklenmiyor, ancak merkez bankası Fed’in faiz artırımlarını yakından takip ediyor.

SARB Başkanı Lesetja Kganyago Perşembe günü yaptığı bir konuşmada, merkez bankasının gerekirse enflasyon hedefini korumak için “kararlı bir şekilde hareket edeceğini” söyledi.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler