Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFederal Rezerv'in Faiz Oranı Kararı Taşıt Kredisi Oranlarını Nasıl Etkileyebilir?

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Taşıt Kredisi Oranlarını Nasıl Etkileyebilir?

-

Federal Rezerv hedef federal fon oranını değiştirdiğinde, taşıt kredisi oranlarının da değişmesi yaygındır. Federal fon oranı, bankaların bir gecede birbirlerine borç verdikleri orandır. Hedef federal fon oranı, yılda sekiz kez toplanan Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından belirlenir.

Federal fon oranının taşıt kredisi oranları ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Federal fon oranı düştüğünde, otomobil kredisi oranları da düşme eğilimindedir. Federal fon oranı arttığında, taşıt kredisi oranları da artma eğilimindedir.

En son federal fon oranı %0,25 ile %0,50 arasında bir hedef aralığıydı. Bir sonraki FOMC toplantısının 15 Mart 2016 tarihinde yapılması planlanmaktadır. Bu toplantıda Komite, hedef federal fon oranının yükseltilmesi, düşürülmesi ya da sabit bırakılmasını değerlendirecektir.

FOMC hedef federal fon oranını yükseltmeye karar verirse, otomobil kredisi oranlarının da arttığını görebiliriz. FOMC hedef federal fon oranını düşürmeye karar verirse, otomobil kredisi oranlarının düştüğünü görebiliriz. FOMC hedef federal fon oranını değiştirmemeye karar verirse, otomobil kredisi oranlarının aynı kaldığını görebiliriz.

FOMC ne karar verirse versin, bir arabayı finanse etmeden önce otomobil kredisi oranlarını karşılaştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Bankrate.com’daki gibi çevrimiçi bir araç kullanarak birden fazla kredi kuruluşunun taşıt kredisi oranlarını aynı anda karşılaştırabilirsiniz.

Federal Rezerv kısa süre önce faiz oranlarını değiştirmemeye karar verdi ve bu, otomobil kredisi almayı düşünen herkes için iyi haber anlamına geliyor. İşte bilmeniz gerekenler.

Federal Rezerv faiz oranlarını ayarladığında, bunun otomobil kredisi oranları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Oranlar yükseldiğinde, otomobil kredisi için borç para almak daha pahalı hale gelir ve oranlar düştüğünde, daha ucuz hale gelir.

Federal Rezerv’in faiz oranlarını değiştirmeme yönündeki son kararı, otomobil kredisi oranlarının yakın gelecekte aynı kalacağı anlamına geliyor. Bu, nispeten düşük bir oranla kredi alabileceğiniz anlamına geldiğinden, otomobil kredisi almayı düşünen herkes için iyi bir haberdir.

Elbette, Federal Rezerv’in ne yaptığından bağımsız olarak, bir otomobil kredisi için en iyi teklifi bulmak için alışveriş yapmak her zaman önemlidir. Ancak yakında bir kredi almak istiyorsanız, oranların nispeten düşük kalacağından emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler