Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaEkonomiFederal Rezerv'in Faiz Oranı Kararı Ulusal Borç için Ne Anlama Gelebilir?

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Ulusal Borç için Ne Anlama Gelebilir?

-

Federal Rezerv Bankası Fed Fon Oranını yükseltmeye veya düşürmeye karar verdiğinde, genellikle ekonomide borçlanmayı ve harcamayı teşvik etmek veya caydırmak amaçlanır. Faiz oranları yüksek olduğunda, ev ya da araba satın almak gibi işler için borç para almanın daha pahalı hale geldiği düşünülür. Sonuç olarak, insanların bu büyük alımları yapma olasılığı azalır ve bunun yerine paralarını biriktirirler. Tersine, faiz oranları düşük olduğunda, borç para almak daha ucuz hale gelir ve insanların büyük alımlar için kredi alma olasılığı artar. Fed Fon Oranı, bankaların en iyi müşterilerinden aldıkları faiz oranı olan Prime Rate gibi ekonomideki diğer faiz oranlarını da etkiler. Fed Fonları Faizi yükseldiğinde, Prime Rate de genellikle yükselir.

Fed’in faiz oranlarını yükseltme kararının ulusal borç üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Faiz oranları yükseldikçe, hükümet için borç para almanın maliyeti artar. Bunun nedeni hükümetin genellikle tahvil ihraç ederek borçlanmasıdır. Faiz oranları yükseldiğinde, hükümetin ihraç ettiği tahviller yatırımcılar için daha az cazip hale gelir ve hükümet, insanların tahvillere yatırım yapmasını sağlamak için tahvillere daha yüksek bir faiz oranı ödemek zorunda kalır. Sonuç olarak, faizler yükseldiğinde hükümetin ulusal borcun faiz ödemeleri için harcaması gereken para miktarı da artar.

Ulusal borç zaten birçok Amerikalı için büyük bir endişe kaynağı. Haziran 2017 itibariyle ulusal borç 19.9 trilyon doların üzerindeydi. Bu da ülkedeki her erkek, kadın ve çocuk için 61.000 dolardan fazla bir meblağ anlamına geliyor. Ve ülkedeki her hane için 170.000 dolardan fazla. Ulusal borç uzun bir süredir artıyor ve şu anda İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana görülmemiş seviyelerde.

Fed’in faiz artırma kararı sorunu daha da kötüleştirebilir. Fed’in söylediği gibi 2017 yılında faiz oranlarını üç kez artırması halinde, 2020 yılına kadar hükümetin ulusal borç faiz ödemelerine 200 milyar dolardan fazla ekleme yapılabilir. Bu para altyapı ya da eğitim gibi alanlara harcanabilecekken, ulusal borcun faizini ödemeye gidecek.

Ulusal borç karmaşık bir sorun ve kolay bir çözümü yok. Ancak Fed’in faiz oranlarını artırma kararı durumu daha da kötüleştirebilir. Amerikalılar Fed’in önümüzdeki aylarda atacağı adımları ve bu adımların ulusal borcu nasıl etkileyebileceğini yakından takip etmelidir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler