Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFed'in Faiz Kararı Borsayı Nasıl Etkileyecek?

Fed’in Faiz Kararı Borsayı Nasıl Etkileyecek?

-

Federal Rezerv başkanı konuştuğunda, yatırımcılar ve medya yakından dinliyor. Fed başkanı sadece dünyanın en güçlü insanlarından biri değil, aynı zamanda sözleriyle piyasaları hareket ettirme gücüne de sahip. Dolayısıyla, Fed başkanı bir faiz oranı kararı açıkladığında, bu kararın borsayı nasıl etkileyeceğini anlamak önemlidir.

Oranlar ve borsa karmaşık bir ilişkiye sahiptir. Genel olarak, yüksek faiz oranları hisse senetleri için kötü olma eğilimindedir. Çünkü oranlar yükseldiğinde, şirketlerin borç para alması daha pahalı hale geliyor. Bu, daha yavaş büyümeye ve daha düşük karlara yol açarak hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olabilir.

Ancak, daha yüksek oranların hisse senetleri için iyi olabileceği zamanlar da vardır. Örneğin, ekonomi iyi gittiği için oranlar yükselirse, bu hisse senetleri için iyi bir haber olabilir. Sonuçta, güçlü ekonomik büyüme genellikle daha yüksek şirket karlarına yol açar ve bu da hisse senedi fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.

O halde kilit nokta, Fed’in faiz oranı kararının bize ekonomi hakkında ne söylediğini anlamaya çalışmaktır. Fed, ekonomi iyi gittiği için oranları yükseltiyorsa, bu genellikle hisse senetleri için iyi bir haber. Ancak, enflasyon kontrolden çıkmaya başladığı için Fed oranları yükseltiyorsa, bu genellikle hisse senetleri için kötü haberdir.

Fed’in Faiz Kararı Şu Anda Bize Ekonomi Hakkında Ne Söylüyor?

Aralık ayında Fed, 2018’de üçüncü kez faiz oranlarını artırdı. Fed başkanı Powell, o sırada ekonominin “harika durumda” olduğunu ve Fed’in 2019’da kademeli olarak faiz artırmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Sorun şu ki, o zamandan beri ekonomi yavaşlamaya başladı. İlk çeyrekteki GSYİH büyümesi, ekonomistlerin beklediği %3’ün altında olan sadece %2.2 idi. Ve daha yakın zamanda, iş büyümesinin yavaşlaması ve ücretlerin durgunlaşmasıyla birlikte işgücü piyasası zayıflamaya başladı.

Bu ekonomik yavaşlama ışığında Fed, 2019’da faiz artırımı planlarını değiştirmeye açık olduğunun sinyallerini veriyordu. Powell geçtiğimiz günlerde Fed’in “izleyip beklediğini” ve “uygun şekilde hareket edeceğini” söyledi. ekonomi yolda.

Dolayısıyla, Fed’in faiz artırımlarını şimdilik beklemeye alması muhtemel görünüyor. Ve bu genellikle hisse senetleri için iyi bir haber, çünkü şirketlerin yakın gelecekte borçlanma maliyetlerinin artması konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak.

Tabii ki, Fed’in fikrini tekrar değiştirmesi ve faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmeye başlaması ihtimali her zaman var. Ancak şimdilik Fed’in faizleri yükseltmek için acelesi yok gibi görünüyor ki bu borsa için iyi bir haber.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler