Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaEkonomiFed'in Faiz Kararı Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Fed’in Faiz Kararı Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

-

Federal Rezerv Kurulu’nun faiz artırıp artırmayacağını açıklamasının ekonomi üzerinde büyük etkisi oluyor. Federal fon oranı, bankaların zorunlu karşılıkları karşılamak için bir gecede birbirlerine borç verme oranıdır. Bu oran yükseldiğinde, bankaların borç para alması daha pahalı hale gelir ve onlar da borçlanma maliyetini daha yüksek kredi faiz oranları şeklinde tüketicilere yansıtır. Bu nedenle federal fon oranındaki bir değişikliğin ekonomi üzerinde büyük bir dalgalanma etkisi olabilir.

Federal Rezerv Kurulu’nun Faiz Oranlarına Ilişkin Kararı Ekonominin Farklı Sektörlerini Nasıl Etkiliyor?

Federal fon oranı yükseldiğinde, ekonominin farklı sektörlerini farklı şekillerde etkiler.

Örneğin, ev veya araba almayı düşünen tüketiciler, yüksek faiz ödemelerinden tasarruf etmek için satın alma işlemlerini erteleyebilirler. Bu durum konut ve otomotiv sektörlerinde yavaşlamaya neden olabilir.

Ancak diğer yandan, bankada parası olan tasarruf sahipleri, hesaplarının daha fazla faiz kazandığını göreceklerdir. Bunun nedeni, bankaların borç para almak için daha fazla ödeme yapması gerektiğinde, bu maliyeti müşterilere tasarruf hesapları ve CD’lerde daha yüksek faiz oranları şeklinde yansıtmalarıdır.

Değişken faizli kredileri olan işletmeler de faiz oranlarının yükseldiğini görecekler. Bu, genişleme veya envanter gibi şeyler için borç para almalarını daha pahalı hale getirebilir ve sonuçta ekonomik büyümede yavaşlamaya neden olabilir.

Federal Rezerv Kurulu’nun Kararının Borsaya Etkisi Nedir?

Borsa, genellikle Federal Rezerv Kurulu’nun faiz oranlarına ilişkin kararından etkilenir. Oranlar yükseldiğinde, şirketlerin borç para almaları daha pahalı hale gelir ve bu da büyümede ve kârda yavaşlamaya neden olabilir. Bu da borsanın düşmesine neden olabilir.

Federal Rezerv Kurulu’nun Kararının Tahvil Piyasasına Etkisi Nedir?

Tahvil piyasası genellikle Federal Rezerv Kurulu’nun faiz oranlarına ilişkin kararından borsanın tersi yönde etkilenir. Oranlar yükseldiğinde, şirketlerin borç para alması daha pahalı hale gelir ve bu da büyüme ve karlarda yavaşlamaya neden olabilir. Sonuç olarak, oranlar yükseldiğinde tahvil fiyatları genellikle yükselir.

Federal Rezerv Kurulu Kararının Dolar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Dolar genellikle Federal Rezerv Kurulu’nun faiz oranlarına ilişkin kararından tahvil piyasasıyla aynı şekilde etkilenir. Oranlar yükseldiğinde, şirketlerin diğer para birimlerinde borç almaları daha pahalı hale gelir ve bu da doların güçlenmesine yol açabilir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler