Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDövizFed'in Faiz Kararının 3 Etkisi

Fed’in Faiz Kararının 3 Etkisi

-

3 Fed’in Faiz Kararının Ekonomi Üzerindeki Etkileri

Geçtiğimiz hafta Federal Rezerv, federal fon oranı için hedef aralığını %0,25 oranında düşürdü. Bu, Büyük Resesyon’dan bu yana yapılan ilk faiz indirimiydi ve küresel ekonomik rüzgarlar karşısında ekonomiye bir miktar destek sağlamayı amaçlıyordu. İşte Fed’in faiz kararının yakın vadede ekonomiyi etkileyebileceği üç yol.

İşletmeler Ve Tüketiciler Için Daha Düşük Borçlanma Maliyetleri

Fed’in faiz indirimi, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerinin düşmesine yol açacaktır. Bu da işletmelerin yeni ekipman veya işe alım gibi yatırımlar yapmaları için bir miktar nakit serbest bırakacak ve tüketicilerin cebine araba, tatil veya ev tadilatı gibi harcamalar için daha fazla para girmesini sağlayacaktır.

Konut Piyasasına Destek

Düşük mortgage oranları konut piyasasına çok ihtiyaç duyulan bir ivme kazandırabilir. Oranlar düşmeye devam ederse bu özellikle doğrudur, çünkü bu daha fazla insan için bir ev satın almayı daha uygun hale getirecektir. Buna ek olarak, düşük oranlar daha fazla insanı ipoteklerini yeniden finanse etmeye teşvik edebilir ve bu da her ay ceplerine daha fazla para girmesini sağlayabilir.

Daha Zayıf Ekonomik Büyüme

Fed’in faiz indirimi ekonomiye kısa vadeli bir destek sağlayabilirken, uzun vadede daha zayıf bir ekonomik büyümeye de yol açabilir. Çünkü düşük oranlar daha yüksek borç seviyelerine yol açma eğilimindedir ve bu da nihayetinde bir ekonomiye ağırlık verebilir. Ayrıca, faiz oranlarının çok uzun süre düşük kalması enflasyonist baskılara yol açabilir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler