Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDövizFed'in Faiz Kararının Enflasyon Üzerindeki Olası Etkisi

Fed’in Faiz Kararının Enflasyon Üzerindeki Olası Etkisi

-

Fed’in Faiz Kararının Enflasyon Üzerindeki Olası Etkisi

Federal Rezerv’in son faiz kararı, Fed’i “hiçbir fikri olmamakla” ve ekonomik gündemini kasıtlı olarak baltalamakla suçlayan Başkan Trump’ın eleştirilerine maruz kaldı. Fed, beklendiği gibi faiz oranlarını çeyrek puan artırdı, ancak asıl hikaye Fed’in gelecekteki faiz artışlarına ilişkin rehberliğinde. Fed, Eylül ayında öngörülen iki faiz artırımı yerine 2019 yılında üç kez faiz artırmayı öngörüyor. Yönlendirmedeki bu değişiklik finansal piyasalarda şok etkisi yarattı ve bunun bir dizi potansiyel sonucu var.

Enflasyon, Fed’in faiz oranlarını belirlerken dikkate aldığı başlıca faktörlerden biridir ve yönlendirmedeki değişiklik Fed’in enflasyon konusunda endişeli olduğu spekülasyonlarına yol açmıştır. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları endeksi yılın büyük bölümünde %2’lik hedefin altında seyretmektedir. Ancak, enflasyonun yükseldiğini gösteren başka veri noktaları da var. Örneğin, daha geniş bir fiyat yelpazesini içeren tüketici fiyat endeksi Eylül ayında bir önceki yıla göre %2,5 arttı.

Fed’in faiz kararı, piyasanın nasıl tepki vereceğine bağlı olarak enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Piyasa Fed’in 2019’da üç kez faiz artırma konusunda ciddi olduğuna inanırsa, enflasyon yükselmeye başlayabilir. Daha yüksek enflasyon tasarruf sahipleri için iyi, borçlular için ise kötü olacaktır çünkü daha yüksek faiz oranlarına yol açacaktır. Daha yüksek faiz oranları hükümetin borçlarını finanse etmesini de zorlaştıracaktır.

Fed’in yönlendirmesindeki değişikliğin mali piyasalar üzerinde şimdiden bir etkisi oldu. Açıklamanın ardından tahviller satıldı ve hisse senedi fiyatları düştü. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi son yedi yılın en yüksek seviyesine çıktı. Borsanın tepkisi, daha yüksek faiz oranlarının ekonomik büyümeyi engelleyeceği korkusundan kaynaklandı.

Fed’in faiz kararı önümüzdeki aylarda enflasyonu etkileyecek faktörlerden sadece biri. Diğer faktörler arasında ekonominin gücü, petrol fiyatları ve diğer merkez bankalarının eylemleri yer almaktadır. Japonya Merkez Bankası kısa süre önce niceliksel gevşeme programını sonlandıracağını açıkladı; bu da Japonya’da faiz oranlarının yükselmesine ve yen üzerinde yukarı yönlü baskıya yol açabilir. Güçlü bir yen, ithal malları Japon tüketiciler için daha pahalı hale getirecek ve Japonya’da daha yüksek enflasyona yol açabilecektir.

Sonuç olarak, Fed’in faiz kararının enflasyon üzerinde büyük bir etkisi olabilir, ancak bu, önümüzdeki aylarda enflasyon oranını etkileyecek birçok faktörden sadece biridir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler