Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemABD Merkez Bankası'nın Faiz Kararıyla İlgili İzlenmesi Gereken 5 Şey

ABD Merkez Bankası’nın Faiz Kararıyla İlgili İzlenmesi Gereken 5 Şey

-

Fed Yetkilileri Ekonominin Mevcut Durumunu Nasıl Görüyor?

Fed’in geçen hafta yayınladığı Bej Kitap’ta, Fed’in 12 bölgesinin dokuzunda ekonomik faaliyet “mütevazı” veya “ılımlı” olarak tanımlandı. Özellikle, New York, Philadelphia ve Cleveland’da imalat faaliyetlerinin daraldığı belirtildi.

Fed’in Görünümü Değişti Mi?

Eylül ayında Fed yetkilileri bu yıl ikinci kez faiz indirimine gitmiş ve faiz indirimlerinin şimdilik sona erdiğinin sinyalini vermişti. Ancak o zamandan bu yana ekonomik veriler biraz karışık seyrediyor. Eğer Fed’in görünümü değiştiyse, bu durum gelecekte ilave faiz indirimlerinin sinyalini verebilir.

Fed Enflasyon Hakkında Ne Diyor?

Enflasyon Fed’in hedefi olan %2’nin altında seyrediyor ve bazı Fed yetkilileri enflasyonu artırmak için daha agresif adımlar atılması çağrısında bulunuyor. Ancak diğer yetkililer, Fed’in çok agresif davranması halinde enflasyonun hedefi aşma potansiyelinden endişe duymaktadır. Bu, Fed’in bu toplantıda muhtemelen tartışacağı önemli bir konudur.

Fed Faiz Oranlarının Görünümü Hakkında Ne Diyor?

Eylül ayında Fed, öngörülebilir gelecekte faiz oranlarının sabit kalmasını beklediğinin sinyalini vermişti. Ancak, o zamandan bu yana ekonomik verilerin biraz karışık olması nedeniyle, Fed’in görünümünü revize etmesi mümkündür.

Fed Gelecekteki Faiz Indirimleri Hakkinda Herhangi Bir Ipucu Veriyor Mu?

Fed’in bu toplantıda yakın gelecekte başka bir faiz indirimi sinyali vermesi beklenmiyor. Ancak Fed’in görünümü değişirse ya da enflasyon düşük kalmaya devam ederse, ileride ilave faiz indirimlerinin sinyalini verebilir.

Ekonomistler Faiz Kararı Hakkında Ne Diyor?

Avustralya Merkez Bankası, resmi nakit oranını art arda altıncı ay için rekor düşük seviye olan %0,25’te bıraktı. Dünya genelinde merkez bankaları, Covid-19 salgını ağır bir bedel ödetmeye devam ederken faaliyeti desteklemek amacıyla ekonomilere benzeri görülmemiş teşvikler enjekte ediyor.

Bazı ekonomistler RBA’nın diğer merkez bankalarına katılarak faizleri negatif bölgeye çekmemesinden memnun. Diğerleri ise krizin şiddeti ve toparlanmanın önündeki engeller göz önüne alındığında RBA’nın daha agresif davranma zamanının geldiğini söylüyor.

İşte ülkenin önde gelen ekonomistlerinden bazılarının RBA’nın kararı hakkında söyledikleri.

AMP Capital’in Baş Ekonomisti Shane Oliver

“RBA, rekor düşük seviyedeki faiz oranları, niceliksel genişleme ve bankalar için 100 milyar dolarlık yeni vadeli fonlama kolaylığı ile halihazırda sağlanan büyük miktarda politika teşviki göz önüne alındığında hala bekle ve gör modunda.

“Virüs durumunun tekrar kötüleşmesi veya toparlanmanın zayıf olması halinde daha fazla faiz indirimine ihtiyaç duyulabilecek olsa da, şimdilik politika ayarlarını beklemede tutmak ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmek mantıklı.”

Westpac Baş Ekonomisti Bill Evans

“RBA ateşi tutuyor. Nakit faiz oranının tüm zamanların en düşük seviyesinin sadece 50 baz puan üzerinde olması, getiri eğrisinin yatay seyretmesi ve Vadeli Fonlama Kolaylığı’nın önümüzdeki 12 ay boyunca bankacılık sektörüne %0,25’in altında yaklaşık 200 milyar dolar fon sağlayacak olması nedeniyle bol miktarda ateş gücüne sahipler.

“En büyük sorunları, verilerin harekete geçmeleri için yeterince güçlü olmaması ve Victoria’nın karantina uygulamasının etkisini değerlendirmek için henüz çok erken olması. Ayrıca şu anda faaliyet gösterdikleri çok zorlu ortam göz önüne alındığında bankalar üzerinde çok fazla baskı oluşturmak istemiyorlar.”

NAB Group Baş Ekonomisti Alan Oster

“RBA, son aylarda ekonomik verilerdeki belirgin kötüleşmeye rağmen şimdilik gözlemlemekle yetiniyor. Uzun süredir savunduğumuz gibi, işsizlik ve/veya eksik istihdamda önemli bir artış (ya da enflasyon beklentilerinde bir bozulma) olduğuna dair daha fazla kanıt olmadığı sürece RBA’nın tekrar gevşemeye gitmesi olası değildir.

“Şu anda bu verilerin geleceğini düşünmüyoruz, bu nedenle faizlerdeki bir sonraki hareketin aşağı değil yukarı olacağı görüşümüzü koruyoruz.”

CBA Avustralya Ekonomisi Başkanı Jarrod Kerr

“RBA’nın bu aşamada daha fazla gevşeme için acelesi yok. Nakit faiz oranının halihazırda rekor düşük seviyede olması ve geçtiğimiz aylarda açıklanan ilave politika teşvikleri nedeniyle RBA şimdilik izlemek ve beklemekle yetiniyor.

“RBA, Victoria’daki enfeksiyonlarda son dönemde görülen artışın endişe kaynağı olduğunu ve yakın vadede ekonomi üzerinde daha fazla baskıya yol açacağını kaydetti. Ancak RBA, son dönemde alınan politika tedbirlerinin ekonomiyi destekleyeceğinden ve zaman içinde toparlanmasına yardımcı olacağından emin.”

HSBC Baş Ekonomisti Paul Bloxham

“RBA’nın politikayı değiştirmeme kararı geniş çapta bekleniyordu ve Kurul’u bekle ve gör modunda bıraktı.

“RBA’nın gelen verileri değerlendirirken önümüzdeki birkaç ay boyunca kenarda kalmasını bekliyoruz, ancak verilerin hayal kırıklığına uğratması halinde daha fazla politika gevşetme olasılığını göz ardı etmiyoruz.”

İlgili Makaleler

Son Gönderiler