Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFaiz Kararı Faiz Oranları İçin Ne Anlama Geliyor?

Faiz Kararı Faiz Oranları İçin Ne Anlama Geliyor?

-

Federal Rezerv (veya “Fed”) faiz oranlarını artırmaya, düşürmeye veya aynı tutmaya karar verdiğinde, buna Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika kararı denir.

Bu karar federal fon oranını etkiler. Federal fon oranı, bankaların gecelik krediler için birbirlerinden talep ettikleri orandır. FOMC bu oran için bir hedef aralık belirler ve Başkan iki günlük politika toplantısının ardından basın toplantısında komitenin faiz oranını artırma, düşürme ya da sabit tutma kararı aldığını açıklar.

FOMC faizleri artırmaya karar verirse, bunun nedeni genellikle ekonominin iyi gittiğine ve enflasyonun kontrol altında olduğuna inanmalarıdır. Ekonominin aşırı ısınmasını ve enflasyonist hale gelmesini önlemek isterler.

Öte yandan, komite faiz oranlarını düşürmeye karar verirse, bunun nedeni genellikle ekonomiyi canlandırmak istemeleridir. Borçlanmayı daha kolay ve ucuz hale getirerek, işletmelerin ve tüketicilerin daha fazla harcama yapacağını ve bunun da ekonominin büyümesine yardımcı olacağını umarlar.

Son olasılık ise FOMC’nin faiz oranlarını aynı tutmaya karar vermesidir. Bunun nedeni ekonominin ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğuna inanmaları ya da bir değişiklik yapmadan önce mevcut ekonomik koşulların nasıl gelişeceğini görmek için beklemek istemeleri olabilir.

Peki, Tüm Bunlar Faiz Oranları İçin Ne Anlama Geliyor?

Genel olarak, Fed faiz oranlarını artırdığında, diğer faiz oranları da artacaktır. Buna kredi kartı faizleri, taşıt kredisi faizleri ve ipotek faizleri gibi şeyler dahildir. Dolayısıyla, ödenmemiş kredileriniz varsa, aylık ödemelerinizin artmasını bekleyebilirsiniz.

Öte yandan, Fed faiz oranlarını düşürdüğünde, diğer oranlar da genellikle düşecektir. Dolayısıyla, kredi almayı düşünüyorsanız, Fed faiz kararını açıklayana kadar beklemek isteyebilirsiniz.

Elbette, faiz oranlarını etkileyen birçok başka faktör vardır, bu nedenle Fed’in kararı bulmacanın sadece bir parçasıdır. Ancak oldukça önemli bir parçadır, bu yüzden dikkat etmeye değer.

Gecelik Faiz Oranı ile Faiz Oranı Arasındaki Fark Nedir?

Gecelik faiz oranı bankaların birbirlerine gecelik borç verme oranı iken, faiz oranı bankaların tüketicilere ve işletmelere borç verme oranıdır. Gecelik faiz oranı genellikle faiz oranından daha düşüktür, çünkü bankalar birbirlerine borç verirken tüketicilere ve işletmelere borç verirken olduğundan daha fazla riskten kaçınırlar.

Daha Yüksek Bir Gecelik Faiz Oranının Sonuçları Nelerdir?

Gecelik faiz oranı yükselirse, bankaların birbirlerinden borç para almaları daha pahalı hale gelir. Bu da tüketiciler ve işletmeler için kredi ve kredi ürünlerinde daha yüksek faiz oranlarına yol açabilir. Daha yüksek bir gecelik faiz oranı, yatırımcıların daha yüksek getirili yatırımlar araması nedeniyle daha güçlü bir para birimine de yol açabilir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler