Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGayrimenkulFaiz Kararının Mortgage Oranlarını Nasıl Etkileyecek?

Faiz Kararının Mortgage Oranlarını Nasıl Etkileyecek?

-

Federal Rezerv’in faiz kararı, mortgage oranları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Fed faiz oranlarını düşürdüğünde, ayarlanabilir oranlı ev kredileri ve ev özkaynak kredisi oranları da genellikle düşer. Faiz indirimi, sabit faizli ipotek oranlarında da düşüşe yol açabilir.

Daha düşük bir Fed oranı, bankaların Fed’den borç almasını daha ucuz hale getirir. Bu da bankalar için paranın maliyetini düşürür ve bu da genellikle tüketicilere daha düşük faiz oranlarıyla kredi vermelerini sağlar. Bu, ipoteği olan herkes için iyi bir haber çünkü daha düşük ipotek oranları daha düşük aylık ödemeler anlamına geliyor.

Örneğin, %4 faiz oranına sahip 250.000 dolarlık bir ipoteğiniz varsa, aylık ödemeniz yaklaşık 1.013 dolar olacaktır. Eğer ipoteğinizin faiz oranı %3.75’e düşerse, aylık ödemeniz 983 $’a düşecek ve ayda 30 $ tasarruf sağlayacaktır.

Bir ev satın almayı ya da mevcut ev kredinizi yeniden finanse etmeyi düşünüyorsanız, Fed’in faiz indirimi bunu daha uygun hale getirebilir.

Fed’in faiz oranlarını düşürme kararı hisse senedi fiyatlarının da yükselmesine yol açabilir. Faiz oranları düşürüldüğünde, şirketlerin borç para alması daha ucuz hale gelir ve bu da işlerini büyütmelerine ve daha fazla işçi çalıştırmalarına yardımcı olabilir. Yatırımcılar şirketlerin beklentilerine daha fazla güvendikçe bu durum hisse senedi fiyatlarının yükselmesine yol açabilir.

Fed’in kararının tahvil piyasası üzerinde de etkisi olabilir. Faizler düşürüldüğünde, tahvil fiyatları genellikle yükselir çünkü düşük oranlar tahvilleri yatırımcılar için daha cazip hale getirir. Eğer tahvil sahibiyseniz, yatırımınızın değeri artabilir.

Mortgage Oranları Neden Önemlidir?

Mortgage oranları finansal piyasalardaki risklerin belirlenmesinde ve yönetilmesinde çok önemli bir rol oynar. Kredi piyasalarında, banker ve yatırımcılar, faiz oranlarındaki değişiklikleri inceleyerek gelecekteki getirilerin ne olacağını tahmin etmeye çalışırlar. Bu yüzden mortgage oranları ekonomiyi kontrol altında tutan önemli bir göstergedir.

Mortgage oranları, bankaların kredi vermek için kullandıkları bir orandır. Bankalar kredi verdikleri zaman kişilerin geri ödeme planlarını bu oranlarla belirlerler. Yani kişinin krediyi geri ödeyebileceği kadar para birimi verilir. Bu oranlar genelde dönemsel olarak değişir. Ancak global krizlerden etkilenen bir ülkede sürekli değişen oranlar görülebilir. Örneğin;

2008 küresel krizinden etkilenen Amerika’da ortalama mortgage oranı % 6 iken şu anda oran yüzde 3’ü buldu. Bu da ortalama Amerikalıların yüksek konut fiyatlarına rağmen konut sahibi olabilme şansının arttığını gösteriyor. Ancak daha sonra oranlar tekrar yükselebilir. Çünkü uzun vadeli riskler yükselebilir. Dolayısıyla kişiler bu oranlara dikkat etmeli ve gelecekteki riskleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler