Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGayrimenkulFaiz Oranı Kararı ve Konut Piyasası Üzerindeki Etkisi

Faiz Oranı Kararı ve Konut Piyasası Üzerindeki Etkisi

-

Konut piyasasının son yıllarda zorlandığı bir sır değil. Sıkı kredi kriterleri ve yüksek fiyatların bir araya gelmesi, birçok konut alıcısının emlak merdivenine çıkmasını zorlaştırdı. Bu nedenle, İngiltere Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde faiz oranlarının %0,75’te kalacağını açıkladığında, Birleşik Krallık’ta ev sahibi olmak isteyenler toplu olarak rahat bir nefes aldı.

Faiz oranlarını sabit tutma kararı, ipotek geri ödemelerinin karşılanabilir olmasına yardımcı olduğu için konut piyasası için iyi bir haber. Bu da konut fiyatlarının sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan emlak talebinin desteklenmesine yardımcı olacaktır. Damga vergisinde yapılan son indirim de piyasaya çok ihtiyaç duyulan ivmenin kazandırılmasına yardımcı olmuş ve düşük faiz oranlarıyla birleşerek bir ev satın almayı bir süredir olduğundan daha uygun hale getirmiştir.

Brexit’in son tarihi yaklaşırken, düşük faiz oranları da belirsiz bir piyasada bir miktar istikrar sağlamaya yardımcı oluyor. Dolayısıyla, yakın gelecekte bir mülk satın almayı düşünüyorsanız, şimdi bunu yapmak için iyi bir zaman olabilir. Elbette, mümkün olan en iyi anlaşmayı elde ettiğinizden emin olmak için bir mortgage danışmanıyla konuşmak her zaman önemlidir.

Bir mülk satın almak istiyorsanız ya da zaten bir ipoteğiniz varsa, düşük faiz oranları iyi bir haberdir. Bununla birlikte, oranların sonsuza kadar bu kadar düşük kalmayabileceğini ve bir ipotek almayı düşünüyorsanız, mümkün olan en iyi teklifi aldığınızdan emin olmak için bir ipotek danışmanıyla konuşmanızın önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Faiz Açıklamasının Ardından Konut Piyasasını Neler Bekliyor?

Federal Rezerv kısa süre önce faiz oranlarını öngörülebilir gelecekte sıfıra yakın tutmayı planladığını açıkladı. Çoğu uzman bu yıl içinde bir faiz artırımı öngördüğü için bu haber birçok kişi için sürpriz oldu. Peki, bu haber konut piyasası için ne anlama geliyor?

Yeni başlayanlar için, faiz oranlarının dibe vurmasını bekleyerek kenarda bekleyen alıcılar için iyi bir haber. Öngörülebilir gelecekte faiz oranlarının düşük kalması beklendiğinden, satın almak için daha fazla beklemeye gerek yok. Öte yandan satıcılar zamanlamalarını yeniden gözden geçirmek isteyebilir.

Düşük faiz oranları, ülkenin birçok yerinde şimdiden ısınmaya başlayan konut piyasasındaki talebi artıracaktır. Bu durum teklif savaşlarına ve fiyatların istenilenin üzerine çıkmasına yol açabilir. Eğer satmayı düşünüyorsanız, bunu daha sonra yapmak yerine daha erken yapmak isteyebilirsiniz.

Elbette düşük faiz oranları herkes için iyi haber değil. Evinizi satmayı ve küçülmeyi planlıyorsanız, beklediğiniz yatırım getirisini elde edemeyebilirsiniz. Ve eğer sabit gelirli bir emekliyseniz, düşük oranlar kar hanenize pek yardımcı olmayabilir.

Sonuç olarak, faiz oranı açıklaması hızla değişen konut piyasasındaki haberlerden sadece bir tanesidir. İster alıcı ister satıcı olun, durumunuza en uygun kararları verebilmeniz için en son trendlerden haberdar olmanız önemlidir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler