Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFederal Rezerv'in Faiz Oranı Kararı Gelecek için Ne Anlama Geliyor?

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Gelecek için Ne Anlama Geliyor?

-

Federal Rezerv faiz oranlarındaki değişiklikleri açıkladığında, bunun ekonomi ve borsanın yönü üzerinde büyük bir etkisi olur. İşte Fed’in faiz oranı kararı ve bunun gelecek için ne anlama geldiği hakkında bilmeniz gerekenler.

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Nedir?

Federal Rezerv’in faiz kararı, federal fon oranındaki değişikliklerin açıklanmasıdır. Federal fon oranı, bankaların birbirlerine gecelik borç verme oranıdır. Fed, federal fon oranını değiştirdiğinde, bankaların krediler için uyguladıkları faiz oranlarını etkiler ve bu da tüketicilerin kredi kartları ve ipotek gibi şeyler için ödedikleri faiz oranlarını etkiler.

Federal Rezerv, federal fon oranını ekonomiye ilişkin değerlendirmelerine dayanarak belirler. Ekonomi iyi gidiyorsa, Fed işleri soğutmak ve enflasyonu önlemek için faiz oranlarını artırabilir. Eğer ekonomi zayıflıyorsa, Fed ekonomik aktiviteyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürebilir.

Aralık 2018’de Fed’in Faiz Kararı Ne Oldu?

Aralık 2018’de Federal Rezerv, federal fon oranını yüzde çeyrek artırarak %2,5’e yükselterek yıl için dördüncü faiz artışını açıkladı. Bu, Fed’in 2018’de gerçekleşeceğini öngördüğü ikinci faiz artışıydı ve federal fon oranını 2008’den bu yana en yüksek seviyesine getirdi.

Fed’in Faiz Kararı Gelecek İçin Ne Anlama Geliyor?

Fed’in Aralık 2018’deki faiz kararının ekonomi üzerinde kısa ve uzun vadede bir dizi etkisi olması muhtemeldir. Kısa vadede, yüksek faiz oranları borçlanmayı daha pahalı hale getireceğinden, faiz artışının ekonomi üzerinde soğutucu bir etkisi olması muhtemeldir. Bu durum, işletmeler ve tüketiciler harcamalarını kısarken 2019 yılında daha yavaş bir ekonomik büyüme göreceğimiz anlamına gelebilir.

Uzun vadede ise Fed’in faiz kararı, daha normal faiz oranlarına geri dönüş göreceğimiz anlamına gelebilir. Finansal krizin ardından yıllarca süren aşırı düşük faiz oranlarının ardından Fed yavaş ama emin adımlarla faiz oranlarını daha normal seviyelere çekmektedir. Bu sürecin 2019 yılında da devam etmesi muhtemeldir; bu da mortgage ve tasarruf hesapları gibi konularda daha yüksek faiz oranları göreceğimiz anlamına gelebilir.

Fed’in Aralık 2018’deki faiz kararı, ekonominin geleceği söz konusu olduğunda bulmacanın sadece bir parçasıdır. Çin ile devam eden ticaret savaşı gibi diğer faktörler de ekonominin 2019 ve sonrasında nasıl bir performans göstereceğini belirlemede rol oynayacaktır.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler