Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFederal Rezerv'in Faiz Oranı Kararı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-

Federal Rezerv federal fon oranında değişiklik yaptığında, ekonomideki diğer faiz oranlarını etkiler. Federal fon oranı, bankaların zorunlu rezerv seviyelerini karşılamak için gecelik olarak birbirlerine borç verdikleri orandır. Fed federal fon oranını ayarladığında, bunu diğer faiz oranlarını ve genel ekonomik faaliyeti etkilemek amacıyla yapar. Nihai hedef maksimum istihdam ve fiyat istikrarını teşvik etmektir.

En son faiz artışı, Fed’in federal fon oranı için hedef aralığını %0,25 oranında yükselttiği Aralık 2015’te açıklanmıştır. Federal fon oranı şu anda %0,25-%0,50 aralığındadır.

Fed, federal fon oranını artırmaya karar verdiğinde, bunu genellikle küçük, kademeli adımlarla yapar. Bu, ekonomideki olası aksaklıkları en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca Fed’in ek bir adım atmadan önce her bir faiz artışının etkisini değerlendirmesine olanak tanır.

Federal fon oranındaki bir artış, tüketiciler ve işletmeler için daha yüksek faiz oranlarına yol açma eğilimindedir. Bunun nedeni, bankaların federal fon oranındaki bir artışa karşılık olarak kredilerden aldıkları oranları genellikle yükseltmeleridir. Dolayısıyla Fed faiz oranlarını artırdığında, kredi kartları, otomobil kredileri ve ev kredileri gibi kredilerin faiz oranlarında bir artış görebilirsiniz.

Ancak faiz oranlarını etkileyen tek faktör federal fon oranı değildir. Diğer faktörler arasında enflasyon ve diğer merkez bankalarının eylemleri yer alabilir.

En son faiz oranı artışının ekonomi üzerinde dalgalanma etkisi olabilir. Daha yüksek faiz oranları daha yüksek borçlanma maliyetlerine yol açabilir ve ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir. Bu nedenle Fed, faiz oranlarında gelecekte herhangi bir değişiklik yapmadan önce ekonomiyi yakından izlemeye devam edecektir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler