Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFederal Rezerv'in Faiz Oranı Kararı Hakkında Endişelenmeli Misiniz?

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Hakkında Endişelenmeli Misiniz?

-

Federal Rezerv’in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz oranı kararları aracılığıyla para politikasını belirler. FOMC, Mart ayı toplantısında federal fon oranı için hedef aralığını %0,25-%0,50 seviyesinde tutmaya karar verdi. İşte karar ve sonuçları hakkında bilmeniz gerekenler.

Federal Rezerv’in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz oranı kararları aracılığıyla para politikasını belirler. FOMC, Mart ayı toplantısında federal fon oranı için hedef aralığını %0,25-%0,50 seviyesinde tutmaya karar verdi. İşte karar ve sonuçları hakkında bilmeniz gerekenler.

Aralık 2015’te FOMC, yaklaşık on yıl sonra ilk kez hedef aralığını %0,0-0,25’ten %0,25-0,50’ye yükseltmişti. FOMC 2017 ve 2018 yıllarında üç kez faiz artırımına giderek hedef aralığını %1.00-%1.25 seviyesine yükseltmiştir.

En son faiz artırımı Haziran 2018’de yapılmıştır. O tarihten bu yana FOMC faiz oranlarını değiştirmedi. FOMC son kararında faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi ve 2019’un geri kalanında da bu şekilde devam edeceğinin sinyalini verdi.

Federal Fon Oranı Nedir?

Federal fon oranı, mevduat kurumlarının rezerv bakiyelerini diğer mevduat kurumlarına gecelik olarak ödünç verdikleri faiz oranıdır. Federal fon oranı, FOMC’nin para politikasını etkilemek için kullandığı birincil araçtır.

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararının Sonuçları Nelerdir?

FOMC’nin kararının ana sonucu, faiz oranlarının yılın geri kalanında değişmeyeceği yönündedir. Bu, borçlanma maliyetinin artmayacağı anlamına geldiğinden borçlular için iyi bir haberdir.

Tasarruf sahipleri için ise haberler o kadar iyi değil. FOMC’nin kararı, tasarruf hesapları ve mevduat sertifikalarındaki faiz oranlarının muhtemelen düşük kalacağı anlamına geliyor.

FOMC’nin kararının borsa üzerinde de etkileri olacaktır. Borsa son haftalarda ABD-Çin ticaret savaşı ve yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin endişeler nedeniyle dalgalı bir seyir izledi.

FOMC’nin faizleri sabit tutma kararı, Fed’in ekonominin mevcut durumundan endişe duymadığına dair bir sinyal olarak görülecektir. Bu durum borsanın sakinleşmesine ve olası bir resesyona ilişkin endişelerin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Federal Rezerv’in Faiz Oranı Kararı Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

Sonuç olarak, FOMC’nin faiz oranlarını değiştirmeme kararı borçlular için iyi, tasarruf sahipleri için ise kötü haberdir. Eğer kredi almak için piyasadaysanız, şimdi düşük bir faiz oranını sabitlemek için iyi bir zaman. Tasarruflarınızı artırmak istiyorsanız, yüksek getirili bir tasarruf hesabına veya kısa vadeli bir mevduat sertifikasına yatırım yapmak gibi diğer seçenekleri değerlendirmek isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler