Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaEkonomiFed'in Faiz Kararı Cüzdanınızı Nasıl Etkileyebilir?

Fed’in Faiz Kararı Cüzdanınızı Nasıl Etkileyebilir?

-

Fed’in Faiz Kararı Cüzdanınızı Nasıl Etkileyebilir?

Federal Rezerv, mevduat kurumlarının rezerv bakiyelerini diğer mevduat kurumlarına bir gecede ödünç verme oranı olan hedef federal fon oranını belirler. Federal fon oranı önemlidir, çünkü işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetini belirler. Federal fon oranı artırıldığında, borç para almanın maliyeti de artar.

Federal Rezerv kısa bir süre önce hedef federal fon oranını çeyrek puan artırarak %2,5’e yükseltti. Bu, Fed’in Aralık 2015’te faiz oranlarını yükseltmeye başlamasından bu yana yapılan dördüncü faiz artışıdır. Federal fon oranı tarihsel standartlara göre hala düşük, ancak doğru yönde ilerliyor.

Fed’in faiz kararı cüzdanınızı birkaç farklı şekilde etkileyebilir.

Borç Para Almanın Maliyeti Artacaktır.

Ev veya araba gibi büyük bir satın alma işlemi için borç para almayı planlıyorsanız, muhtemelen sizden alınan faiz oranında bir artış göreceksiniz. Bunun nedeni, borç verenlerin kredilerden aldıkları faiz oranlarını federal fon oranına göre ayarlayacak olmalarıdır. Bu nedenle, kredi almayı düşünüyorsanız, daha düşük bir faiz oranını sabitlemek için bunu daha sonra yapmak yerine daha erken yapmak isteyebilirsiniz.

Tasarruflarınızın Getirisi Artacaktır.

Bir tasarruf hesabında paranız varsa, federal fon oranı yükseldikçe bu paradan kazandığınız faiz oranı da artacaktır. Dolayısıyla, tasarruflarınızdan daha fazla kazanmak istiyorsanız, şimdi bunu yapmak için iyi bir zaman. Sadece en iyi faiz oranı için alışveriş yaptığınızdan emin olun.

Borsa Daha Değişken Hale Gelebilir.

Faiz oranları yükseldiğinde borsa daha değişken olma eğilimindedir. Bunun nedeni, yatırımcıların daha yüksek oranların şirket karları üzerindeki etkisinden endişe duymalarıdır. Borsaya yatırım yaptıysanız, yatırımlarınızı takip etmek ve bazı iniş çıkışlara hazırlıklı olmak isteyebilirsiniz.

Fed’in faiz kararı cüzdanınızı birkaç farklı şekilde etkileyebilir. Borç almayı planlıyorsanız, şimdi bunu yapmak için iyi bir zaman. Federal fon oranı yükseldikçe kredi faiz oranları da artacaktır. Ve eğer bir tasarruf hesabında paranız varsa, kazandığınız faiz oranı da artacaktır. Sadece en iyi faiz oranı için alışveriş yaptığınızdan emin olun. Son olarak, faiz oranları yükseldikçe borsa daha değişken hale gelebilir. Dolayısıyla, borsaya yatırım yaptıysanız, bazı iniş ve çıkışlara hazırlıklı olun.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler