Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDövizFed'in Faiz Kararı Doları Ne Hale Getirebilir?

Fed’in Faiz Kararı Doları Ne Hale Getirebilir?

-

Fed’in Faiz Kararı Doları Ne Hale Getirebilir?

Federal Rezerv, federal fon oranı için hedefini belirlediğinde, bankalar için gecelik borçlanma maliyetini etkilemekten daha fazlasını yapıyor. Merkez bankasının kararları doların değeri üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Çünkü federal fon oranındaki değişiklikler, bankaların tüketicilere ve işletmelere verdikleri krediler için uyguladıkları faiz oranlarını ve tasarruf sahiplerinin mevduatları üzerinden kazandıkları oranları etkiliyor. Federal fon oranı yükseldiğinde, diğer faiz oranları da genellikle bunu takip eder. Bu tasarruf sahipleri için iyi bir haberdir, ancak borçlular için daha pahalı hale getirebilir.

Fed’in hedef faiz oranı ile dolar arasındaki ilişki karmaşıktır, ancak genel olarak merkez bankası faiz oranlarını yükselttiğinde dolar güçlenir. Bunun nedeni, daha yüksek faiz oranlarının doları, yatırımlarından en iyi getiriyi elde etmek isteyen yabancı yatırımcılar için daha cazip hale getirmesidir.

Daha güçlü bir dolar, ithal malları ABD’li tüketiciler için daha pahalı hale getirir, bu nedenle ekonomi için bir ters rüzgar olabilir. Fed’in faizleri çok hızlı artırma konusunda temkinli davranmasının bir nedeni de bu.

Merkez bankası politika belirlerken faiz kararlarının dolar üzerindeki etkisini de dikkate alıyor. Fed, faiz artışlarının doların çok fazla güçlenmesine neden olduğunu düşünürse, doları kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için faiz artışlarının hızını yavaşlatabilir.

Sonuç olarak, Fed’in hedef faiz oranı dolar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve bu da enflasyonu, ekonomik büyümeyi ve bir dizi başka faktörü etkileyebilir. Dolayısıyla, gözünüz doların üzerindeyse, Fed’in faiz kararlarına dikkat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler