Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGayrimenkulFed'in Faiz Kararı Konut Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

Fed’in Faiz Kararı Konut Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

-

Mortgage oranları son aylarda yükselişte ve Fed’in faiz kararı yaklaşırken, birçok kişi bunun konut piyasasını nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Piyasanın tam olarak nasıl tepki vereceğini tahmin etmek imkansız olsa da, dikkate alabileceğimiz (ve almamız gereken) birkaç şey var.

Genel olarak, Fed faiz oranlarını yükselttiğinde, mortgage oranları da yükselme eğilimindedir. Bunun nedeni, bankaların Fed’in faiz artırımına yanıt olarak genellikle kendi faiz oranlarını yükseltmeleridir. Sonuç olarak, ipotek almak isteyen ev alıcıları aylık ödemelerinin arttığını görebilirler.

Ancak, Fed’in faiz artırımının denklemin yalnızca küçük bir parçası olduğunu unutmamak önemlidir. Son aylarda yükselişte olan 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi gibi mortgage oranlarını etkileyebilecek başka faktörler de var.

Buna ek olarak, Fed’in faiz artırımının etkisinin sahip olduğunuz ipotek türüne bağlı olarak değişeceğini de belirtmek gerekir. Örneğin, ayarlanabilir oranlı bir ipoteğiniz (ARM) varsa, oranınız yalnızca borç vereninizin kullandığı endeks yükselirse artacaktır.

Elbette Fed’in faiz artırımı evini satmayı düşünenleri de etkileyecektir. Yakın gelecekte satmayı düşünüyorsanız, mortgage oranları daha da yükselmeden önce harekete geçmek isteyebilirsiniz.

Genel olarak, Fed’in faiz artırımı konut piyasasını etkileyebilecek birçok faktörden sadece biridir.

Fed’in Faiz Kararı Konut Piyasasını Kısa Ve Uzun Vadede Nasıl Etkileyebilir?

Federal Rezerv geçtiğimiz günlerde faiz oranlarını üç ay içinde ikinci kez artırdı ve bu haber konut piyasasına girmek isteyen borçluları üzmüş olsa da, merkez bankasının kararının farklı piyasaları farklı şekillerde etkileyeceğini unutmamak önemlidir. Kısa vadede, faiz oranlarının yükselmesini bekliyoruz, bu da konut talebinde bir azalmaya yol açabilir. Ancak uzun vadede, Fed’in kararının genel konut piyasası üzerinde çok az etkisi olacağına inanıyoruz.

Fed’in faiz artırımının hissedileceği en yakın yol, konut kredisi almak isteyenlerdir. Birçok Amerikalı için aylık ipotek ödemesi, sahip olacakları en büyük mali yükümlülüktür, bu nedenle oranlardaki bir artışın mali durumları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bankrate.com’a göre, ortalama 30 yıllık sabit faizli konut kredisi seçimden bu yana yaklaşık yüzde bir puan arttı ve Fed’in kararına yanıt olarak oranların yükselmeye devam etmesini bekliyoruz.

Mortgage oranlarındaki artış kısa vadede talep üzerinde doğrudan bir etki yaratacak olsa da, Fed’in kararının etkilerinin uzun vadede nispeten hafif olmasını bekliyoruz. Bunun nedeni, Fed’in faiz artışlarının şu anda konut piyasasını yönlendiren diğer faktörler tarafından dengelenecek olmasıdır. Örneğin, son vergi indirimlerinin harcanabilir gelirde bir artışa yol açması ve bunun da daha yüksek mortgage oranlarını dengelemesi bekleniyor. Ayrıca, %4,1 olan mevcut işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yakın olması ve ücretlerin artmaya başlaması, potansiyel ev alıcılarına piyasaya girmek için ihtiyaç duydukları güveni veriyor.

Sonuç olarak, Fed’in faiz oranlarını artırma kararının konut piyasası üzerinde kısa ve uzun vadede farklı etkileri olacaktır. Kısa vadede, borçluların daha yüksek mortgage oranlarıyla mücadele etmek zorunda kalması nedeniyle talepte bir düşüş görmeyi bekliyoruz. Ancak uzun vadede, Fed’in kararının genel konut piyasası üzerinde çok az etkisi olacağına inanıyoruz.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler