Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGayrimenkulFed'in Faiz Kararı Mortgage Oranlarını Nasıl Etkileyecek?

Fed’in Faiz Kararı Mortgage Oranlarını Nasıl Etkileyecek?

-

Mortgage oranları artıyor. Ortalama 30 yıllık sabit ipotek oranı, birkaç hafta önce %3,85’ten şimdi %4,17’ye yükseldi. Mortgage oranlarındaki bu artış, Fed’in faiz oranlarını artırma kararından kaynaklanmaktadır. Fed’in faiz oranlarını artırma kararı ipotek oranlarını doğrudan etkileyecektir.

Mortgage oranları yükseliyor çünkü Fed faiz oranlarını yükseltiyor. Fed’in faiz oranlarını artırma kararı, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerine dayanmaktadır. Fed, ekonominin daha yüksek faiz oranlarını kaldırabilecek kadar güçlü olduğuna inanıyor. bu

güçlü ekonomi, güçlü iş büyümesi, artan ücretler ve düşük enflasyon ile kendini gösterir. Bu nedenle, Fed, şimdi kademeli olarak faiz oranlarını artırmaya başlama zamanının geldiğine inanıyor.

Fed’in faiz oranlarını artırma kararı ipotek oranlarını doğrudan etkileyecektir. Faiz oranları yükseldikçe, ipotek oranları da yükseliyor. Mortgage oranlarındaki bu artış, alıcıların ev satın almalarını daha pahalı hale getirecek. Örneğin, %4 faizli 200.000$’lık bir ipotek aylık ödemeleri 954$ olacaktır. %4.17’lik faiz oranlarıyla, aynı ipotek üzerindeki aylık ödemeler 981$’a yükselecektir.

Fed’in faiz oranlarını artırma kararının ipotek oranları üzerinde de dolaylı bir etkisi olacaktır. Faiz oranları yükseldikçe tahvil fiyatları düşer. Mortgage oranları için bir gösterge olan 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi, birkaç hafta önceki %2.64’ten %2.39’a düştü. Tahvil getirilerindeki bu düşüş, Fed’in faiz oranlarını artırma kararını açıklamasından bu yana tahvil piyasasında meydana gelen satışlardan kaynaklanıyor.

Fed’in faiz oranlarını artırma kararının ipotek oranları üzerinde doğrudan ve tahvil getirileri üzerinde dolaylı bir etkisi olacaktır. Bu, alıcıların bir ev satın almalarını daha pahalı hale getirecektir. Ancak, güçlü ekonomi ve düşük işsizlik oranı, konut piyasasının güçlü kalacağına işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler