Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemFed'in Faiz Kararı Siyasetten Nasıl Etkilenmiş Olabilir?

Fed’in Faiz Kararı Siyasetten Nasıl Etkilenmiş Olabilir?

-

Federal Rezerv kısa süre önce faiz oranlarını değiştirmeme kararını açıkladığında birçok kişi şaşırdı. Ne de olsa faiz oranları bir süredir istikrarlı bir şekilde yükseliyordu ve çoğu uzman yeni bir faiz artışının kaçınılmaz olduğunu düşünüyordu. Ancak, şimdi Fed’in kararında siyasetin bir rol oynamış olabileceği görülüyor.

Bazıları Fed’in yeni gelen Trump yönetiminden etkilendiğine inanıyor. Seçilmiş Başkan Trump, Fed’in faiz artırma kararını eleştiriyordu ve Fed’in onu daha fazla kızdırmak istememiş olması mümkün. Buna ek olarak Trump, ekonomi ekibine Steve Mnuchin ve Peter Navarro gibi Fed’i eleştiren birkaç kişiyi atadı. Bu da Fed’in kararında rol oynamış olabilir.

Diğerleri ise Fed’in politize olduğu görüntüsünden kaçınmaya çalıştığına inanıyor. Fed’in bağımsız olması gerekiyor ve Trump’ın göreve gelmesinden hemen önce faizleri yükseltmesi siyasi bir hamle olarak görülebilirdi. Fed faiz oranlarını değiştirmeyerek siyasetten etkilendiği izlenimi vermekten kaçınmaya çalışmış olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, Fed’in kararı birçok kişi için sürpriz oldu. Kararda siyasetin bir rol oynamış olması mümkündür, ancak bundan asla emin olamayabiliriz.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler