Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDövizFed'in Faiz Kararı Tahvil Fiyatları Için Ne Anlama Gelebilir?

Fed’in Faiz Kararı Tahvil Fiyatları Için Ne Anlama Gelebilir?

-

Fed’in Faiz Kararı Tahvil Fiyatları için Ne Anlama Gelebilir?

Federal fon oranı, mevduat kurumlarının Federal Rezerv’de tuttukları fonları diğer mevduat kurumlarına gecelik olarak ödünç verme oranıdır. Federal fon oranı, kısa vadeli Hazine menkul kıymetlerine ödenen nominal faiz oranıyla yakından bağlantılıdır. Federal fon oranı arttığında, diğer kısa vadeli faiz oranları da artma eğilimindedir ve federal fon oranı düştüğünde, diğer kısa vadeli faiz oranları da düşme eğilimindedir.

Aralık 2015’te Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) federal fon oranı için hedef aralığını 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,5’e yükseltme kararı aldı ve bu Aralık 2008’den bu yana hedef aralığındaki ilk artış oldu. Gelecekteki faiz artırımlarının zamanlaması ve hızı, Komite’nin işgücü piyasası koşulları, enflasyon ve finansal ve uluslararası gelişmeler de dahil olmak üzere gerçekleşen ve beklenen ekonomik koşullara ilişkin değerlendirmesine bağlı olacaktır.

Tahvil fiyatları ve getirileri ters yönde hareket eder; tahvil fiyatları düştüğünde getiriler yükselir ve tahvil fiyatları yükseldiğinde getiriler düşer. Dolayısıyla, federal fon oranı arttığında, tahvil fiyatları düşme ve getiriler yükselme eğilimindedir.

Federal fon oranı tahvil fiyatlarını ve getirilerini etkileyen faktörlerden sadece biridir; diğer faktörler arasında enflasyon beklentileri, küresel ekonomik koşullar ve Fed’in bilançosu yer almaktadır. Düşük enflasyon ve düşük faiz oranlarının olduğu mevcut ortamda, tahvil fiyatları federal fon oranındaki değişikliklere daha duyarlıdır.

FOMC’nin Aralık 2015’teki faiz artışı finansal piyasalar tarafından büyük ölçüde bekleniyordu ve sonuç olarak tahvil fiyatları faiz artışı beklentisine göre ayarlanmış ve getiriler yükselmişti. Ancak Fed’in faizleri beklenenden daha hızlı bir şekilde artırarak piyasaları şaşırtması durumunda tahvil fiyatları düşecek ve getiriler yükselecektir.

Sonuç olarak, Fed’in faiz kararı tahvil fiyatları ve getirileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, ancak piyasa katılımcılarının yatırım kararları verirken dikkate alması gereken birçok faktörden sadece biridir.

İlgili Makaleler

Son Gönderiler